Hafta Hafta Hamilelik

31 Haftalık Gebelik Bebek Kilosu Kadınlar Kulübü

31 Haftalık gebelik bebek kilosu kadınlar kulübü 31 haftalık hamilelik dönemi içinde bebekler tahminen 41,1 cm uzunluğunda ve ortalama 1.520 gr ağırlığına ulaşırlar. Hamileliğin 7. ayını tamamlıyorsunuz.

31 Haftalık gebelik bebek kilosu kadınlar kulübü 31 haftalık hamilelik dönemi içinde bebekler tahminen 41,1 cm uzunluğunda ve ortalama 1.520 gr ağırlığına ulaşırlar. Hamileliğin 7. ayını tamamlıyorsunuz.

31 Haftalık Bir Bebek Kaç Kilo Olmalı?

Hamilelikte 31 Haftalık gebelik bebek kilosu 41,1 cm uzunluğuna varmış oluyor.  Tahminen Kadınlar Kulübü forum bölümünde görülen kilo ise 1350 gr, 1418 gr, 1950 gr, 1281, 1500 gr civarı kilosu oluyor.

 

31 Haftada Bebek Hareketleri Azalır Mı?

Tüm anne adayları her gün bebek hareketlerini takip ettikleri için hareket düzenini bilirler. Özellikle hamilelikte 31. haftadan itibaren 31 haftalık gebelikte bebek hareketlerinin azalması olmaya başlar ve normaldir. Hamileliğin diğer sonraki haftalarında bu hareketlenme daha düşük seviyelere ulaşır. Bebek leğen kemiğine indikten sonra hareket alanı kısıtlandığı için hareketi en düşük seviyeye getirebilir.

31. Haftadan itibaren bebeklerde hareket ve uyku düzeni rutine bağlanmaktadır. Bu sebeple  saat ile  saat arasında hareket azalması ve uyku düzeni artmaktadır. Bebeğinin hareketlerinin azaldığı konusunda endişeli isen bunu mutlaka doktorunla paylaş. Sana en son hareketi ne zaman hissettiğini ve son birkaç saat içinde kaç defa hissettiğini sorabilir. Bu ölçümlemeleri yapıp doktorunla iletişime geçmen en sağlıklısı olacaktır.

 

31 Haftalık Bebek Kaç Aylık?

Hamileliğin 7. ayını tamamlıyorsunuz. Kan hacminiz 4.5-5 litreye çıkmıştır. Bebeğinizin başı aşağı döndüğünde rahminizin tepe noktasının (fundus) yüksekliği de biraz azalabilir. Bu da göbek deliğinin biraz çıkıntılı durmasına neden olabilir. İnce bir kıyafet giydiğinizde bu çıkıklık fark edilir. Hamileliğin 31. haftasında kalça ve bel ağrılarınız artabilir. Kalçadan bacaklarınıza doğru hissedeceğiniz siyatik ağrılarınız olabilir.

31 Haftalık Bebek Hangi Pozisyondadır?

Cenin pozisyonunda bulunan 31 haftalık gebelik bebek, gebeliğin ilerlediği her hafta duruş pozisyonunu doğuma göre ayarlamak için değiştirecektir. 31. haftadan itibaren de bebek baş aşağı dönerek olması gereken doğum pozisyonunu alır. Böylelikle doğumun gerçekleşeceği 37. ile 40. haftalar arasına kadar bu şekilde beklemeye başlar.

31-haftalik-gebelik
31-haftalik-gebelik

31 Haftalık Gebelik Bebek Kilosu

 

Bebeğiniz bu haftadan itibaren sevimli tombul yanaklara sahip olacak duruma geldi ve daha hızlı kilo almaya devam ediyor. Göz pigmentleri oluşuyor ve bebeğinizin içinde bulunduğu sıvı artmaya başlıyor. Aynı zamanda cildinin altında yağın depolanması sayesinde gerçek ten rengine kavuşmaya başladı.

 

Hamileliğinde 31. Haftaya ulaşmış bir anne için artık hamilelik fazla yorucu bir hale gelebilir. Annenin taşıdığı bebeği artık doğmasına son birkaç ay kaldığı için kilo alır ve uzar. Bundan kaynaklı olarak da anne taşıdığı yük nedeniyle gün içerisinde fazlasıyla yorgun hisseder. Eğer dinlenmezse ve çok iş yaparsa yorgunluğunu atmakta zorlanabilir. 31 haftalık hamile bir kadın karnında yaklaşık 41 cm bir bebek taşır.

 

Yediğiniz birçok yiyecekle B vitaminini alabilirsiniz. Fakat besinlerle aldığınız demiri depolayabilmeniz için C vitamini tüketmelisiniz. Taze sıkılmış meyve suları, kırmızı et, yeşil yapraklı bitkiler, kuru meyve ve baklagiller demir açısından zengin besin kaynaklarıdır. Hamileliğin ilk dönemine göre artık daha rahat hareket edemediğinizi fark etmişsinizdir. Büyüyen karnınız spor yapmanızı zorlaştırıyor ve çabuk yorulmanıza neden oluyor olabilir. Doktorunuza spor yapıp yapamayacağınızı danışmalısınız. Erken doğum ihtimali olan bir dönemde olduğunuz için daha hafif sporlara yönelmeniz gerekir. Cinsel hayatınızı bu dönemde de yaşayabilirsiniz.. Büyüyen karnınız bazı pozisyonlar için artık size izin vermeyebilir. Bu nedenle doktorunuzun fikrini almanızda yarar vardır.

 

31 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

31 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler şunlardır. Büyüyen bebek ve rahim göğsünüzde sıkışmaya neden olabilir ve göğüs ağrısı ortaya çıkabilir. Bebeğinizin büyümesiyle beraber, içinde yüzdüğü sıvı içinde ona kalan alan daralmıştır; bunun sonucu, bebeğinizin hareketlerini daha fazla hissedebilirsiniz. Daha önce farkına bile varmadığınız küçük hareketler sizi rahatsız etmeye başlayabilir.

 

  • 31 haftalık gebelikte bebek kilosu giderek artış gösterir. Bebeğin doğuma kadar ortalama 1300-2300 gram kadar daha alır.
  • Hamilelikte 31. haftada üreme sistemi gelişimini sürdürür. Eğer bebeğin erkekse testisleri böbreğin yanındaki yerlerini terk edip kasıklar yoluyla erbezlerinin yanına doğru hareket eder. Kızsa, klitorisi iyice belirgin hale gelir.
  • Bebeğinin ciğerleri iyice gelişmiş olsa da henüz tam olgunlaşmış sayılmaz. 31 haftalık doğan bebeklerin 6 ya da daha fazla hafta küvezde kalması gerekebilir. Nefes almak için solunum cihazına ihtiyaç duyarlar.
  • Beyin gelişimi ise birkaç hafta öncesine göre daha fazla olgunlaştığından kanama riski artık daha azdır. Artık gelen bilgileri işlemeye, ışığı takip etmeye ve beş duyusunun hepsinden sinyalleri algılamaya başlamış durumda.
  • Bebeğin artık daha uzun süreli uykulara dalar ve REM uykusu uyur. Sen de muhtemelen bebeğinin uyanık ve uykuda geçirdiği süreleri daha belirgin şekilde ayırt edebilirsin.

 

 

Nefesiniz mi kesiliyor? Bunun sebebi, sürekli genişleyen uterusunuzun diyaframınızı akciğerlerinize bastırmasıdır. Karnınız aşağıdaysa kendinizi şanslı kabul edin–karnı yukarıda olan kadınlar çok daha zorlu zamanlar geçirir. Sürekli oflayıp pufluyorsanız yavaşlayın ve birkaç derin nefes alın. Gebeliğinizin sonlarına doğru (37 ve 38. haftalar civarı) bebeğiniz leğen kemiğine düşüp diyaframı ve akciğerlerinizi rahatlattığı için siz de rahatlayabilirsiniz.Nefesiniz mi kesiliyor? Bunun sebebi, sürekli genişleyen uterusunuzun diyaframınızı akciğerlerinize bastırmasıdır. Karnınız aşağıdaysa kendinizi şanslı kabul edin–karnı yukarıda olan kadınlar çok daha zorlu zamanlar geçirir. Sürekli oflayıp pufluyorsanız yavaşlayın ve birkaç derin nefes alın. Gebeliğinizin sonlarına doğru (37 ve 38. haftalar civarı) bebeğiniz leğen kemiğine düşüp diyaframı ve akciğerlerinizi rahatlattığı için siz de rahatlayabilirsiniz.

 

 

33 Haftalık gebelik bebek kilosu için tıklayınız —> https://www.ikraozturk.com/33-haftalik-gebelik-bebek-kilosu-kadinlar-kulubu

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı