Kadınlar Kulübü

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir Kadınlar Kulübü

Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir kadınlar kulübü genellikle üst solunum yolu hastalıklarından dolayı bebeklerde öksürük görüldüğü gibi aynı zamanda boğaza kaçan veya çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir kadınlar kulübü boğazı tahriş eden bir şey sebebiyle de öksürük görülebilir.

Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir kadınlar kulübü genellikle üst solunum yolu hastalıklarından dolayı bebeklerde öksürük görüldüğü gibi aynı zamanda boğaza kaçan veya çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir kadınlar kulübü boğazı tahriş eden bir şey sebebiyle de öksürük görülebilir. Soğuk algınlığı rahatsızlıkları nedeniyle balgam oluşumu ve alerjik rahatsızlıklarda öksürüğe yol açabilir. Genellikle üst solunum yolu hastalıklarından dolayı bebeklerde öksürük görüldüğü gibi aynı zamanda boğaza kaçan veya boğazı tahriş eden bir şey sebebiyle de öksürük görülebilir. Soğuk algınlığı rahatsızlıkları nedeniyle balgam oluşumu ve alerjik rahatsızlıklarda öksürüğe yol açabilir.

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir Kadınlar Kulübü

Bir hastalığı tedavi etmenin İlk aşaması hastalığa doğru teşhisi koymaktır aksi halde yanlış tedavi öncelikle sağlık sonra doğru tedaviye erişimde zaman ve para kaybı demektir. Bu makalede bebeklerde öksürük sebep olan enfeksiyon ve alerjileri ve öksürüğü önlemenin yollarını başlıklar halinde açıklayacağız.

Bebeklerde burun tıkanıklığı için TIKLAYINIZ —-> https://www.ikraozturk.com/bebeklerde-burun-tikanikligina-sogan

Bebeklerde Öksürük Tedavisi

Doktor kontrolü sonunda belirlenen tedavi yöntemi en uygun yöntemdir. Bunun dışında tedaviye yardımcı olan ve tedavi sırasında bebeklerde rahatlama sağlayabilecek bazı doğal ve bitkisel yöntemler de bulunmaktadır. Doktorunuza danışarak verilen ilaç tedavisinin yanı sıra bazı doğal ve bitkisel yöntemleri de uygulayabilirsiniz.

bebeklerde-oksuruge-ne-iyi-gelir
bebeklerde-oksuruge-ne-iyi-gelir

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeklerde öksürük sorununa çözüm bulmak için kesinlikle antibiyotik kullanılmamalıdır öksürük şuruplarının da bebekler üzerinde zararlı etkileri bulunduğu için mecbur kalınmadıkça kullanılmaması tercih edilmelidir Eğer Bebeğiniz de kuru öksürük bulunuyorsa solunum yollarının nemli kalması ve yeterli miktarda sıvı tüketimi faydalı olacaktır sıcak bir banyo yapılması ve banyo sonrası buharın Solunum yollarını açmaya etki etmesi için Banyoda bir müddet beklenilmesi uygun olacaktık bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir kadınlar kulübü öksürük ile birlikte balgam da bulunuyorsa bebeği yüzüstü yatırdıktan sonra sırtına hafif hafif vurarak balgamın dışarı atılmasına yardımcı olunabilir bebeğin bulunduğu ortam fazla kuru ise nemlendirici özelliği bulunan cihazlar kullanılabilir.

Bebeklerde Öksürük İçin Kullanılan Doğal Yöntemler

Öksürük için yetişkinlerde kullanılan bitkisel ürünler ve gıdalar bebekler için iyi olmayabilir. Bu yüzden doğal yöntemler kullanılırken bebeklere uygun yöntemler tercih edilmelidir bitkisel karışımlı çaylar pekmez ve tereyağı karışımı süzülmüş ılık Ihlamur pekmez ve karabiber karışımı kullanılabilir. Genellikle bal süt ve pekmez içerikli doğal karışımlar tercih edilmektedir. Uygun iftarda ve oranda yapılan karışımlar ile hazırlanan doğal yöntemler ile Bebeğinizin öksürük nedeniyle yaşadığı sıkıntılı durumu hafif iletebilirsiniz.

Bebeklerde öksürük tedavisi sırasında nelere dikkat edilmeli. Unutulmamalı ki iyileşme sürecinde öksürüğü geçirmek  yerine öksürüğe neden olan hastalığı belirleyerek buna yönelik bir tedavi uygulamak iyileşme sürecini daha kısa bir sürede atmanızı sağlayacaktır. Bunun dışında bebeğinizi rahatlatmak için kullanmış olduğunun yöntemleri mutlaka araştırmalı ve Bebeğinizin sağlığı için kulaktan dolma yöntemler kullanılmamalıdır. Beklenmeyen bir durum veya herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşıldığında vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak tedavi sürecini ve gerekli kontrolleri uzman bir doktorun yapması gerekmektedir. Böylece Bebeğinizin sağlığını koruyarak tedavi sürecinin daha iyi ve hızlı gelişmesini sağlayabilirsiniz ve herhangi bir olumsuz durum ile karşı karşıya kalmazsınız.

 

BEBEKLERDE KRUP HASTALIĞI

Krup (laringotrakeobronşit) Halk arasında yalancı kuş palazı, yalancı difteri yahut akut larenjit olarak da bilinir.6-36 ay aralığındaki çocuklara görülür. Ana nefes borusunun girişinin şişmesi sonucu oluşan öksürük ve nefes darlığıdır Gece başlayan havlar tarzda öksürük ve nefes almada zorluk en önemli belirtileridir. Krup olan bebeklerde öksürük nasıl önlenir? Bebeğin bulunduğu oda sık sık havalandırılarak temiz havanın içeri girmesi sağlanmalıdır. Bebeğin bulunduğu ortamda sigara içilmemesine dikkat edilmelidir. Parfüm ve oda kokuları kullanılmamalıdır. Bebeğe dar ve polyester içerikli elbiseler giydirilmemeli. Bebeğin odası nemli olmalı. Bol bol su içmesini sağlayınız, bebeğiniz emiyorsa eğer sık sık emzirin. Ek besine geçmişse taze ve ılık çorba içilebilir siniz. Başı yukarıda yatırın, kolay nefes almasını sağlayın.

cocuklarda-oksuruge-ne-iyi-gelir-kadinlar-kulubu
cocuklarda-oksuruge-ne-iyi-gelir-kadinlar-kulubu

Bebeklerde Öksürük Sebepleri

Bebeklerde öksürüğe pek çok şey sebep olabilir. Genellikle üst solunum yolu hastalıklarından dolayı bebeklerde öksürük görüldüğü gibi aynı zamanda boğaza kaçan veya boğazı tahriş eden bir şey sebebiyle de öksürük görülebilir. Soğuk algınlığı rahatsızlıkları nedeniyle balgam oluşumu ve alerjik rahatsızlıklarda öksürüğe yol açabilir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında bir uzman tarafından yapılan muayene sonucu değerlendirme yapılarak tanı konulması en doğru seçenek olacaktır. Bunun ardından izlenecek tedavi yöntemi belirlenerek uygulanmaya başlanmalıdır.

BEBEKLERDE BOĞMACA HASTALIĞI

Boğmaca üst solunum yollarında görülen bakteri kaynaklı mikrobik bir hastalıktır, 2-3 ay süren öksürük nöbetlerine neden olur, bebeklerde ve küçük çocuklarda ağır şekilde seyreder. 18 aylıktan küçük bebeklerde boğmaca öksürüğü nefesin tamamen durmasına neden olabileceğinden yakın takip edilmelidir. Altı ayın altındaki bebekler boğmacadan ciddi şekilde etkilenirler. Boğmaca olan bebeklerde öksürük nasıl önlenir? Bebekleri ve çocukları boğmacadan korumak için aşılama en iyi yoldur. Beşi bir arada aşısı sağlık bakanlığı takvimine göre ikinci, dördüncü, altıncı ve onsekizinci aylarda uygulanmalıdır. 6 aylıktan küçük bebeklerin mutlaka hastaneye yatışı ve yoğun bakım tedavisi alması gerekir ve oksijen tedavisi uygulanır. Öksürük nöbetlerini hafifletmek amacıyla kortikosteroidlerin kullanımı gerekebilir.

BEBEKLERDE BRONŞİOLİT HASTALIĞI VE ÖKSÜRÜĞÜ ÖNLEMENİN YOLLARI

Bronşiolit akciğerlerin küçük hava yollarında tıkanıklığa sebep olan iltihap durumudur. Genellikle 1 aydan büyük 2 yaştan küçük bebeklerde öksürük en çok da 6 aylık bebeklerde görülür. Aralıklı sesli öksürük, nefes almada zorluk, ateş iştahsızlık bronşiolitin belirtileridir. Bronşiolit hastalığı görülen bebeklerde öksürüğü önlemenin yolları ise şunlardır, 2 aylıktan küçük çocuklarda morarma ve solunum durması gibi kanda oksijen değerinin düşmesi gibi belirtiler varsa hastaneye yatırılmalıdır. Nemli oksijen tedavisi uygulanmalıdır. Hastalık başladıktan anne sütü başta olmak üzere bebeklere bol sıvı verilmelidir. Bebekler az ama sık aralıklarla beslenmelidir. Akciğerlerine belli aralıklarla sık sık masaj yapılmalıdır. Kirli ve tozlu ortamlardan uzak durulmalıdır. Genel enfeksiyon önlemlerine dikkat edilmeli aile içinde sigara kullanımı önlenmelidir.

BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA DÖNEMLERİNDE ÖKSÜRÜK ?

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri arasında öksürük yoktur fakat diş çıkarma döneminde ağızda biriken salya öksürüğe sebep olabilir. Bazı bebekler bu öksürüğü ilgi görmek için kullanmak isteyecektir. Yukarıda bebeklerde öksürüğe en çok sebep olan hastalıkları ve bu hastalık zamanlarında öksürük önlemek için yapılması gerekenleri sıraladık.

 

Öksürük nöbetleri sırasında bebeğinizin daha iyi hissetmesi için neler yapabileceğinizi paylaşalım.

 

  • Banyonuzda bulunan duştaki sıcak suyu açıp kapıyı kapatın ve banyonun buharlaşmasını sağlayın, burada çocuğunuzla 15-20 dakika oturun. Buhar çocuğunuzun daha iyi nefes almasını sağlayacaktır.
  • Soğuk havaya kısa süre maruz kalmak öksürüğü hafifletebilir, bebeğinizi açık havaya uygun giydirip 10-15 dakika hava almasını sağlamanız faydalı olacaktır.
  • Bebeğinizin odasında hava nemlendiricisi bulundurmanız göğüs ve burun tıkanıklığını önlemede yardımcı olacaktır. Bebeğinizin bol sıvı tüketmesini sağlayın.
  • İlgili çalışmalar balın öksürüğü önlemede faydalı olduğunu göstermiştir, bir yaş üzeri bebeklere yarım çay kaşığı bal verebilirsiniz, 1 yaş altı bebeklere kesinlikle bal yedirmeyin.
  • Bebeğinizin uygun pozisyonda uyumasını sağlayınız. Başının altına fazladan bir yastık koyarak daha kolay nefes alabileceği yükseklikte yatmasını sağlayınız.
  • Bebek burunlarını temizlemek için burun aspiratörü kullanarak daha kolay nefes almalarını sağlayabilirsiniz.
  • Bebek burunlarına tuzlu su çözeltisi içeren sprey ilaç püskürtmen faydalı olacaktır. Bebeklerin burunlarının açık olup rahat nefes almaları öksürük tedavisi için anahtardır. Emziren annelerinin bebeklerinin burun deliklerine birkaç damla anne sütü damlatması da faydalı olacaktır.
  • Tavuk çorbasının öksürüğü hafiflettiği ve boğaz ağrısını yatıştırdığı bilinmektedir. Ek gıda alan bebeklerinize besin olarak verebilirsiniz.
  • Son olarak bebeğiniz 4 aydan küçük ise doktora başvurunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı