Kadınlar Kulübü

Bebeklerin Yürümesi için Dua

Bebeklerin yürümesi için dua başlıklı makalemizde bebeklerin erken yürümesi için dua bilgileri, okunacak dua,geç yürüyen bebekler için dua ve çocuğun yürümesi için dua bilgilerine yer verilmiştir.

Bebeklerin yürümesi için dua başlıklı makalemizde bebeklerin erken yürümesi için dua bilgileri ve okunacak dua bilgilerine yer verilmiştir. Fatiha suresinde söylendiği gibi “Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.” Bu düşünce ile zor durumda kalan kişiler ellerinden geleni yapmaya çabalarken duayı da eksik etmezler.

 

Bebeklerin Yürümesi İçin Dua

Bebeklerin yürümesi için dua herhangi bir sıkıntımızda her zaman başvurduğumuz bir yöntemdir. İnsanın maneviyatı ve inançları ile ilgili bir konudur. Dini inançları gereğince olmasını istedikleri bir konuda ya da şifa bulmak için insanların sıklıkla uyguladığı yol “dua etmek” olmaktadır. Edilen dualar kul ile Allah arasındadır. Kişiler sadece Allah’a yönelerek ondan yardım dilerler. Fatiha suresinde söylendiği gibi “Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.” Bu düşünce ile zor durumda kalan kişiler ellerinden geleni yapmaya çabalarken duayı da eksik etmezler. Bebek sahibi olan kişiler, vakti geldiğinde onun yürümesini beklerler. Bunun gerçekleşmediğini görünce de haliyle telaşa kapılırlar.

Doktora gidilerek nedenleri araştırılırken aynı zamanda da dua etmeye başlarlar. Peki, bebeklerin yürümesi için dua var mıdır? Yoksa herhangi başka dualarda işe yarar mı? Soruları anne ve babaların aklını da karıştırmaktadır. Bunun araştırmasına giren kişiler birçok dua ile karşılaşabilirler. Hatta 100 defa okunmalı gibi sayılarla da karşılaşmaktadırlar.Gördüğünüz ve okuduğunuz her şeye inanmamanız gerekmektedir. Şifa duaları herkes tarafından bilinmektedir. Bunlardan bazıları bebeğinizin yürümesinde size yardımcı olacaktır. Bu dualar nelerdir?

 

Bebeklerin Yürümesi İçin Okunacak Dua

Bebeklerin yürümesi için yapılacak dua her hastalık ve her sıkıntı için okunması gereken dualar bulunmaktadır. Peygamber Efendimiz de şifa bulmak isteyen kişiler için şu duayı okurdu: Ezhibil- be’se rabben nasi eşfi ve enteş’şafi la şifae illa şifauke la yugadiru sekame. Bu dua bebeğinizin yürümesinde faydalı olacaktır. Derdi ve sıkıntıyı veren Allah ise; yine onun şifasını veren de O olacaktır. Kur’an-ı Kerim’de adı geçen birçok şifa ayetleri bulunmaktadır. Bunları her hastalık da okuduğumuz gibi; bebeğinizin yürüyememesi durumunda da okumalısınız. Hatta yukarıdaki şifa duasını Peygamber Efendimiz insanlara okurken sağ eliyle onların sırtlarını da sıvazlarmış. Bu duanın her derde deva olduğu söylenirken bebeklerin yürümesi için dua var mıdır? Sorusunu da açıklamış olduk.

Bebeklerin Erken Yürümesi için Okunacak Dua

Bebeklerin erken yürümesi için okunacak dua kişiler Kur’an da bulunan bazı ayetlerde okunabilir. Bunlar Tevbe 9/ 14, Yunus 10/ 57, Nahl 16 / 69 ayetleridir. Bu ayetlerde Allah’ın kişilere vermiş olduğu sağlık sorunları nedeniyle yine ondan yardım dilenmesi gerektiği anlatılmaktadır. Kur’an ayetleri dışında hareket eden ve kişilere yol gösterdiklerini söyleyen hurafecilere inanmamak gerekir. Çünkü ne yapılması gerektiğini bize Kur’an göstermektedir. Ancak onun gösterdiği yolu izleyerek şifa bulmak mümkündür. Duamızı ederken yapılması gereken bütün tıbbi yardımları da almamız gerekir. Elimizden geleni yaptıktan sonra tevekkülü Allah’a bırakmamız gerekir.

 

Bebeğiniz Neden Geç Yürüyecek Olabilir?

Şuan bebeğinizin yürümesinde gecikme hissediyorsanız bu onun hiç yürümeyeceği anlamına gelmez. Öncelikle siz evham yapmamalı, bunun sebeplerini araştırmalı, tedavi gerektiren bir durum söz konusu ise onları gerçekleştirmelisiniz. Bütün bunlardan sonra Allah’a yapılan dualarla bebeğinizin yürüyeceği zamanı beklemelisiniz. Normal gelişim sürecinde olan bir bebek genellikle 12- 18 ay arasında yürümesi gerekir. Daha erken yürüyen bebekler olduğu gibi; yürümenin gecikmesi de yaşanmaktadır. Gecikmeye neden olan bazı sağlık problemlerine sıklıkla rastlanmaktadır.

 

 

Bunlar; Olması gereken kilodan daha düşük bir kiloya sahip olanlar ya da obez diye adlandırdığımız fazla kilodaki bebekler geç yürüyebilirler. Aynı zamanda bebeğinizde yetersiz olan demir ve potasyum eksiklikleri yürümesini geciktirmektedir. Bütün değerlerinin normal olup olmadığı yapılacak kan testlerinde ortaya çıkacaktır. Ayrıca hamilelikte ya da doğum sırasında oluşabilen tıbbı sorunlar nedeniyle bebekte gerilemelere rastlanabilir. Bu durum da onun geç yürümesine nedendir. Ayrıca emeklemeye çok alışmış olan bebekler zaten kolay yolu bulmuşlardır. Onlar gideceklere yere emekleyerek gitmektedirler. Bu da onların tembelleşmesine neden olmaktadır.

 

 

Bebeklerin Erken Yürümesi için Dua Var mıdır?

Evet vardır. Bütün şifa duaları ve ayetleri size yol gösterecektir. Her konuda olduğu gibi yapılması gerekenleri yaptıktan sonra Allah’tan yardım dilemek inançlarımız gereğidir. Bu süreci tıbbi ve manevi yardım alarak atlatabilirsiniz. Bunun için sabır ve metanet her şeyin önünde gelmektedir.

 

Bebeklerin Geç Yürümeye Başlama Nedenleri ve Çözüm Yolları

Mutluluk kaynağı çocuklarımızın; hayata ilk adımlarını atması her anne ve baba için çok heyecan vericidir. Tabi ki bu olay bebek için de çok önemli. Kendine olan güvenin oluşmasında ilk basamak yürümeye başlamaktır. Bu çalışmamızda bebeğin geç yürümeye başlaması nedenleri ve yapılması gerekenler hakkında bir değerlendirme olacaktır.

bebeklerin-erken-yurumesi-icin-dua
bebeklerin-erken-yurumesi-icin-dua

Gelişim sürecindeki bebeklerin yaklaşık olarak 8 ile 10. aylar içinde emeklemeye, 12 ile 14. aylar içinde yürümeye başlaması beklenir. Ancak her bebeğin kendine özgü bir gelişim süreci olduğu da bir gerçektir. Emekleme dönemini atlayıp direk adım atmaya başlayan bebeklerde olduğu gibi veya 18. ayda yürümeye başlamasında bu özgün gelişim sürecine dâhildir. Korkulacak hiçbir şey yoktur. Bebek 18. Aya gelip hala yürümeye başlamamışsa artık olaya el atma zamanı gelmiştir. 18 aylık olmuş bir çocuk hiç ayağa kalkmıyor, adımlayarak, tutunarak ya da elinden tutulduğunda hiç yürümüyorsa gelişimsel olarak değerlendirilmesi gerekir. 33 Haftalık gebelik bebek kilosu kadınlar kulübü için tıklayınız  —>> https://www.hamilekadinlarkulubu.com/33-haftalik-gebelik-bebek-kilosu/

 

Bebeğin Başlıca Geç Yürüme Sebepleri Şunlardır;

 • Fiziksel gelişim problemi
 • Zihinsel gelişim problemi
 • Kaslara bağlı hastalıklar
 • Kemik eğriliği
 • Vitamin eksikliği
 •  Bebeklik döneminde D vitamini verilmemesi
 • Aşırı korumacı anne baba tutumları
 •  Çocuğun çok fazla kucakta tutulması
 • Yürüme denemesi yapan çocuğun birkaç kez düşmesi ile onda korku ve kaygı gelişmesi
 • Özellikle kırsal alanlarda, yürümesi geç kalan bebeklere D vit ampül kırılarak içirilir.
  Maalesef bu ampül, 300000 gibi çok yüksek dozlu D vit içerir, henüz böbrekleri çok
  hassas bebekler için bu ciddi sonuçlara sebep olabilir. Eğer bebeğinizin yürümesinde
  gecikme olduğunu düşünüyorsanız, yürümesindeki gecikmenin bacaklarının çapraz
  olması, içe basması, güvercin  ayak, düztaban gibi sorunlardan kaynaklandığı hakkında
  endişeleriniz varsa, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

 

Eğer bebeğin yürüyememesine tıbbi bir sorun neden oluyorsa hemen bir doktora başvurup bebeği tıbbi takibe almak gerekir ama eğer sorun ebeveynlerin bebeğe olan korkularından ve bebeğin kendine olan güvensizliğinden kaynaklanıyorsa bunu ebeveynler ile bebek arasındaki ilişkiyi güçlendirerek halledilebilir.

Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir makalemizi okuyunuz –> https://www.ikraozturk.com/bebeklerde-oksuruge-ne-iyi-gelir-kadinlar-kulubu

 1. Bunun için anne babalar;
 2. Aşırı korumacı tavrından vazgeçmeli, onun tek başına bir birey olduğunu kabul etmelisiniz
 3. Çocuk her ayağa kalkıp yürüyeceği sırada anne baba kaygı ile çocuğun yanına gitmemeli
 4. Yürüme denemelerinde çocuğu cesaretlendirmeli
 5. Elinden tutarak çocuğa destek olmalı
 6. Çocuk yürümek kadar düşmenin de doğal olduğunu anlamalı
 7. Çocuğun yanında “hala yürüyemedi, yapamıyor “ gibi cümleler kurmamalı
 8. Çocuğa yapacağına inandığınızı hissettiren “sana inanıyorum, sana güveniyorum “gibi
  cümleler söyleyiniz
 9. Bebek yürümesi için teşvik edilmelidir. Elinden tutulara alıştırmalar yapılmalıdır. Gün
  içerisinde evde ya da parkta birlikte yürüme alıştırmaları yapılmalıdır.
 10. Bebeğin zemini rahatça hissedebilmesi için, çıplak ayak ya da kaydırmaz çoraplarla evin
  içinde dolanmasına izin verilmelidir.
 11. Dar ve canını yakabilecek ayakkabılar kullanılmamalı, ayakkabı seçimi titizlikle yapılmalıdır.
Etiketler

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Geri bildirim: Adet Regl Öncesi 13 Hamilelik Belirtileri Kadınlar Kulübü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı