Kadınlar Kulübü

Doğum Lekesi Neden Olur İslami

Doğum lekesi neden olur islami, doğum lekesi neden olur dini, doğum lekesi kalıcı mı?

Doğum Lekesi Neden Olur İslami

Bebeklerin görünen ve görünmeyen yerlerinde ortaya çıkan doğum lekeleri islami olarak bazı işaretler vermektedir. Hamilelikte bayanların sıklıkla yaşadığı “aşerme” durumlarını sanırım hepimiz duymuşuzdur. Bu, kadının canı herhangi bir yiyecek istiyor anlamına gelmektedir. Bunlar meyve, sebze ya da herhangi bir gıda olabilir. Bunu isteyenin aslında bebek olduğu da söylenmektedir.

 

Doğum Lekesi Neden Olur İslami

Doğum Lekesi Neden Olur İslami Bazı kadınlar normal gıdaların dışında da aşererler. Mesela kına, toprak, deterjan ya da boyaya aşeren bayanlar da bulunmaktadır. İslam inançlarına göre; hamile bir kadın aşerme döneminde canının istediğini yiyemediği zaman bebekte doğum lekesi oluşmaktadır. Doğum lekesi neden olur İslami diye soracak olursak bu sonuçla karşılaşırız. Hamile bayanların aşerdiği yiyeceği yiyene kadar vücutlarında herhangi bir yere dokunmaması söylenmektedir.

 

Doğum Lekesi Neden Olur Dini

Eğer yüzünü kaşırsa, bebeğin yüzünde o gıdanın lekesinin oluşacağına inanılır. Kışın aşermekte olan bir bayanın canı çilek istediyse; mevsim gereği de bulunamıyorsa bayanda yüzünü ya da boynunu kaşıdığında bebeğinde yüzünde ya da boynunda çilek lekesinin oluştuğuna inanılmaktadır. İslami inanışta bu gibi durumlarla karşılaşıldığı için, öyle de kabullenilmiştir. Bu sebepten bayanlara denilir ki” herhangi bir şeye aşeriyorsanız, vücudunuzun görünmeyen bir yerini kaşıyın ki bebekte oluşabilecek lekeler de görülmesin.”

O yüzdendendir ki; hamile olan kişilerin istekleri hemen yerine getirilir. Ne kadar bebeğin canı o yiyeceği istiyor olsa da buradaki önemli konu leke oluşumunu önlemektir. Anne adayının canı isteyen bir gıdayı izinsiz olarak alması sonucunda da bu lekelerin ortaya çıktığı düşünülmektedir. Hatta hamile bir bayanın gül koklaması sonucunda bebeğin yüzünde güle benzeyen kırmızı büyük bir leke de oluşabilir. İslami olarak hamile kişilerin gül koklamaması da gerekmektedir. Ayrıca güneş tutulması ya da ay tutulması gibi durumlarda, hamile kişi karnına ya da başka bir yerine dokunursa bebekte leke oluşabileceği belirtilmektedir. Doğum lekesi neden olur İslami düşüncelerinin arasında bunlar yer almaktadır. Bunların bilimsel bir açıklaması yoktur. Fakat kişilerin karşılaştıkları durumlar arasındadır.

 

Doğum Lekesi Neden Olur? Bilimsel Açıklaması Var Mı?

Doğum lekesi neden olur diye bilimsel yönde bakacak olursak; bu lekenin ne zaman ne neden oluşmuş olduğunun incelenmesi gerekmektedir. Lekenin boyutu aynı mı yoksa büyüyor mu? Rengi farklılaşıyor mu? Gibi konulara önem vermek gerekir. Kesin bir tanı koyulması için detaylı bir inceleme yapılması gerekmektedir. Tomografi ve emar yöntemi ile bebeğin iç organlarının durumuna bakılması, damar yapısının incelenmesi tıbbi olarak yapılması gereken işlemler arasındadır. Damarsal kaynaklı bebek doğum lekeleri erken teşhis ve yerinde tanı ile gözlemlenmesi gerekmektedir. Çünkü lekenin bulunduğu bölge bazen kritik yerlerde görülebilir. Bu da bebeğinizin herhangi bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kalabileceğini göstermektedir.

Bu lekeler zamanla küçülüp kaybolduğu gibi, yaş büyüdükçe büyüyen türleri de mevcuttur. Lekeler benzediği şekle ve büyüklüğe göre farklı isimlerle de adlandırılmaktadır. Genellikle damarlarla ilgili durumlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Büyük çoğunluğunda korkulacak bir hastalık olarak düşünülmemeli fakat doktor kontrolüne de önem verilmelidir. Bu lekeler kanser hücreli değillerdir. İlerleyen yaşlarda kaybolmazsa lazerle tedavi edilebilirler. Bebeklerinde leke oluşmuş olduğunu gören ebeveynler telaşa kapılmamalı, bunun neden kaynaklanmış olduğu araştırılmalıdır. Herhangi bir sağlık sorununa sebep olmayacaksa kendi haline bırakılmalıdır. Bebeğinizin görünmeyen yerinde oluşan lekeler zaten herhangi bir görüntü bozukluğu oluşturmayacaktır. Görünen yerler için de lazerle tedavinin mümkün olduğunu düşünerek evhama kapılmamalısınız.

Annenin canını isteyen gıdayı yiyemediği zamanlarda bu lekelerin oluştuğu söyleniyor olsa da bilimsel açıdan nelerin sebep olacağını bilmekte büyük bir fayda vardır. Doğum lekesi neden olur İslami açıklamaları göz önünde bulundurularak kanıtlanmış ya da kanıtlanmamış söylentiler bu şekildedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı