Hamilelik Belirtileri Kadınlar Kulübü

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Yüzde yüz hamilelik belirtileri kadınlar kulübü makalemizde erken hamilelik belirtileri ne zaman başlar bilgileri eklenmiştir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gebe olduğunuzu anlamamızın en basit yolu elbette ki yaptıracağınız kan testidir. Yüzde yüz hamilelik belirtileri kadınlar kulübü makalemizde erken hamilelik belirtileri ne zaman başlar bilgileri eklenmiştir. Bunun yanı sıra vücudunuzun vereceği sinyaller de bu konuda size yardımcı olabilir. Bu sinyaller kadından kadına değişmekte, bazı belirtiler çok şiddetli şekilde görülürken bazılarıyla hiç karşılaşılmamaktadır. Bu nedenden dolayı bazı belirtilerin sizde görülmüyor olması veya bazılarını çok şiddetli yaşıyor olmanız hamileliğimizle ilgili kesin bir bilgi vermeyecektir. Yine de kafanızdaki soru işaretlerinin şekillenmesi için makalemizde gebeliğin en bilinen belirtilerini şu şekilde listeleyeceğiz:

 • Yorgunluk

Hamile kaldıktan sonra vücudunuzun iş yükü artar. Metabolizmanız hem siz hem de bebeğinizin gelişimini desteklemek için daha hızlı çalışmaya başlar. Bu değişiklik eskiye kıyasla daha fazla yorgun hissetmenize neden olabilir.

 • Mide Bulantısı ve Kusma

Çoğu kadın için hamileliğin ilk belirtilerinden biri mide bulantısı ve kusmadır. Bunun nedeni ise tamamen hormonlarınızda ki değişimdir. Sabah bulantısı olarak adlandırılan mide bulantıları aslında günün her saatinde görülebilen bir belirtidir.

 • Baş Dönmesi

Hamilelik döneminde kan damarlarınız genişlediği için tansiyonunuz düşebilir. Bu da uzun süre ayakta kaldığınızda veya aniden ayağa kalktığınızda başınızın dönmesine sebep olabilir.

 • Duygusal Dalgalanmalar

Hamileliğinizdeki duygusal değişimler ruh halinizi de etkiler. Hamileliğinizde daha kolay stresli bir ruh haline büründüğünüzü veya daha çabuk sinirlendiğinizi hissedebilirsiniz. Bu duygusal dalgalanmalar oldukça sık görülen bir gebelik belirtisidir.

 • Adet Gecikmesi

Hamileliğin belki de en bilinen belirtilerinden biri de adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesini hamileliğe yormamalısınız. Çünkü adet gecikmelerinin en önemli nedenlerinden biri de strestir.

 • Göğüslerde Büyüme ve Hassasiyet

Vücudunuzdaki hormonal değişimler göğüslerinizde de birtakım değişikliklere yol açabilir. Göğüs ucu renginiz koyulaşabilir, göğüsleriniz büyüyebilir ve hassasiyetiniz artabilir.

 • Kanama

En erken hamilelik belirtileri arasında yer alır. Tıp dilinde ‘implantasyon kanaması’ olarak geçer. Bebeğinizin rahim iç duvarına tutunmasından dolayı gerçekleşen implantasyon kanamaları regl kanamalarına göre daha koyu renkli ve miktar olarak daha azdır. Risk barındırabilecek bir durum olduğundan dolayı mutlaka doktor kontrolü gerektirir. Adet öncesi hamilelik belirtileri okuyabilirsiniz.

 • Akıntı

Hamileliğin ilk anlarından itibaren vücudunuz rahmi çeşitli enfeksiyonlara karşı korumak ve iç duvarını kalınlaştırmak için çeşitli sıvılar salgılamaya başlar. Bu da sarı akıntı daha fazla olmasına neden olabilir.

 • Kabızlık

Hamilelikte rahim büyür ve bağırsaklara baskı yapar. Bu baskı sonucunda hamilelikte bazı sindirim sorunları yaşanabilir. Sindirim sorunlarından biri de kabızlıktır. Bu nedenle kabızlık probleminden şikayetçi kadınların ilaç kullanmadan önce mutlaka gebelik testi yaptırması tavsiye edilir.

 • Koku Hassasiyeti

Hamilelikte artan östrojen seviyesi koku hassasiyetine de sebep olabilmektedir. Bu hassasiyet parfüm,yemek, sigara, ter gibi kokulara karşı rahatsızlık hissedilmesi ve öğürme refleksi ile anlaşılabilir.

 • Sık İdrara Çıkma

Daha çok gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kendini gösteren sık idrara çıkma, 4. aydan sonra azalmaya başlar. Bazı kişilerde bebeğin mesaneye baskısı sonucu tekrar baş gösterebilir.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu belirtiler hamilelikle ilgili kesin bir yargıya varmak için yeterli veriler değildir. Belirtileri yaşamaya başlayıp hamilelikden şüphe edildikten sonra mutlaka kan testi yaptırıp şüphenizi kesinliğe kavuşturmanız önem arz etmektedir.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Aslında hamilelik belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir, hamile olup olmadığını anlamak için en güvenilir yol kandan yapılan testtir. Teşekkürler.

 2. Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim hamilelik döneminde sitenizdeki konuları takipte kalacağım

 3. Aslında kişinin kendini çok iyi tanıması lazım diye düşünüyorum. Hamilelik belirtileri farklı seyredebilir ve bazı belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Ancak yazıda sıraladığınız birçok hamilelik belirtisine kendimce rastladığımı biliyorum. Bilgiler için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı