Kadınlar Kulübü

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer Kadınlar Kulübü

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer kadınlar kulübü, Hamilelikte mide bulantısı kaçıncı haftada başlar, Hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer, Hamilelikte mide bulantısı ne zaman olur, Hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer Kadınlar Kulübü, Gebelikte mide bulantısı kaçıncı haftada biter

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer kadınlar kulübü hamilelik yani gebelik kadınlar için çok önemli ve duygusal bir dönemdir. Erkek ve kadın için önemli bir dönem olan hamilelik döneminde erkek duygusal olarak yaşarken kadın duygusallığın yanında fiziksel olarak bazı sıkıntılar yaşayabilmektedir. Bu sıkıntılardan biri de mide bulantısıdır.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

Hamilelik döneminde çoğu kadın bu sıkıntıyı yaşar. Bazı kadınlar mide bulantısı yaşamadan hamilelik dönemini bitirerek bebeğini Dünya’ya getirir. Fakat kadınların büyük bir çoğunluğu gebelik döneminde mide bulantısı şikayetlerini dile getirmektedir. Mide bulantısı şikâyeti genelde hamileliğin ilk ayından sonra başlar.

Hamilelikte Mide Bulantısının Sebepleri Nelerdir?

Hamilelik döneminde mide bulantısını tetikleyen en başlıca sebep vücuttaki bazı hormonların artış göstermesidir. Bu hormonlardan başında B-HCG hormonu gelmektedir. Gebelikte hormonların yanı sıra midenin salgıladığı mide asidi bu dönemde daha fazla salgılanır. Salgılanan fazla mide asidi etken hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer kadınlar kulübü olarak mide bulantısına sebebiyet verebilir ve hamile olan kadının kusmasını sağlayabilir. Salgılanan mide asidinin nedeni ise anne karnındaki bebeği zararlı besinlerden uzak tutarak bebeğin sağlığının korunmasını sağlamaktır. Yani hamilelik döneminde anne adayı yediği gıdalara dikkat etmelidir.

Mide Bulantısı Şikayetleri Ne Zaman Son Bulur?

Her anne adayı için bu durum farklılık gösterir. Bazılarında daha erken haftalarda mide bulantısı şikayetleri azalır bazı anne adaylarında ise bebeği Dünya’ya getirene kadar yani hamileliğin son dönemlerine kadar bu şikâyet devam edebilir. Genel olarak hamilelik döneminin 12-15 inci haftalarında mide bulantısı ve kusma şikayetlerinde azalma olmaktadır. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde mide bulantısı şikayetleri gitgide azalacaktır. Fakat bu durum her anne adayında farklı olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı