Hamilelik Belirtileri Kadınlar KulübüKadın Sağlığı ve HastalıklarıKadınlar Kulübü

Yumurta Çatlama Belirtileri Kadınlar Kulübü

Yumurta çatlama belirtileri nedir? kadınlar kulübü Yumurta çatlaması; kadınlarda bazı dönemlerde meydana gelen bir olaydır. Yumurtalık yumurtadan dışarıya çıkarsa bu durumda yumurta çatlaması gerçekleşmiş oluyor.

Yumurta çatlaması nedir; kadınlarda bazı dönemlerde meydana gelen bir olaydır. Yumurtalık yumurtadan dışarıya çıkarsa bu durumda yumurta çatlaması gerçekleşmiş oluyor. Yumurtlama dönemi belirtileri kadınlar kulübü bazı belirtileri bulunmaktadır. Örneğin kadınlar kulübü yumurta çatlaması kasıklarda ağrıya, göğüslerde şişliğe ve vücut ısısında artışa neden olabilmektedir. Kadınların ovulasyon zamanında yani yumurtlama dönemi belirtileri kadınlar kulübü dönemlerde her ay aynı belirtiler ortaya çıkmayabilir.

 

Yumurta Çatlama Belirtileri Kadınlar Kulübü

Yumurta çatlaması yumurtlama gününün yaklaştığını belirten bir durumdur. Yumurtlama gününün yaklaştığı dönemlerde akıntıda artış olur ve belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Kasık ağrısı, göğüs şişliği ve vücut ısısında artış gibi belirtilerin hepsi aynı anda gerçekleşmeyebilir. Meydana gelen bu sarı akıntı üreme çağındaki her kadında meydana gelen bir olaydır. Servikal mukus olarak da bilinen bu akıntı serviks bezleri tarafından üretilmektedir. Bu akıntının amacı ölü hücrelerin ve aynı zamanda bakterilerin de dışarı atılmasını sağlamaktır.

 

Genel olarak bir kadının vücudu her gün yaklaşık olarak 3-4 milimetre bu akıntıdan üretir. Stres, doğum kontrol hapları, emzirme ve gebelik gibi olaylar bu akıntının rengini, kokusunu ve miktarını etkileyebilir. Yumurtlama sırasında akıntı çok yoğundur. Bir kadının yumurtlama süresinde vücudunda çok fazla hormonal değişiklik meydana gelebilir. Östrojen ve progesteron dediğimiz bu hormonlar yumurta çatlama belirtileri süresince yükselip düşüşe geçebilir. Bu değişiklikler ise yumurtalamadan önce yumurtlarken ve yumurtlamadan sonra bazı değişiklere sebep olur. Aynı zamanda yumurta olgunlaştıkça daha fazla mukus salgılandığı için bazı kadınlarda bu durum yapışkan bir akıntıya sebebiyet verebilir.

 

Yumurta serbest kaldığı süre içerisinde daha fazla akıntı salgılanır. Bir kadının hamile kalma şansı ise bu dönemde artar ve bazen hamilelikler gerçekleşir. Akıntının hacmi artar ve yumurtlama gerçekleştiğinde akıntının kıvamı tekrar değişikliğe uğrar. Hamile kalmak isteyen kadınların akıntının kıvamını ve miktarını bu dönem içerisinde gözlemleyebilirler. Yumurtlama sırasında meydana gelen akıntılar kişiden kişiye göre değişebilir. Yani her kadının yumurtlamaya verdiği cevap aynı değildir. Bunun dışında yumurtlama sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler genelde çoğu kadında aynı olaylara neden olmaktadır. Çoğu kadın akıntısının giderek azaldığını ve yapışkanlığının azaldığını gözlemleyebilir.

yumurta-catlama-belirtileri
yumurta-catlama-belirtileri

Yumurtlamanın genel belirtileri

 • Servikal akıntı artar ve kasıklarda ağrı, kramp, bel ağırısı gibi olaylar hissedilebilir.
 • Şişkinlik, ödem, baş ağrısı, mide bulanması ve cinsel istekte artış bu belirtilerin arasındadır.
 • Menstrüel siklusun başlangıcında veya sonunda akıntının gerçekleşmesi oldukça normal bir durumdur.
 • Enfeksiyon durumunda akıntı sarı, yeşil renkte olup kötü kokuya neden olabilir.
 • Akıntı genelde beyaz veya krem renkte olmaktadır.
 • Ovulasyon genel olarak adet döneminden yaklaşık 14 gün sonra gerçekleşir.
 • Net olarak akıntı çok yaygındır ancak bu dönemde az bir miktarda kanama da meydana gelebilir. Bu kanın rengi kahverengi olabilmektedir.
 • Kahverengi akıntı sadece dönemlerden kalan kan olabilir ve bu nedenle de herhangi bir zararı olmayabilir ancak aynı zamanda da oldukça karmaşık olan ve doktora gitmeniz gereken karışık tıbbi bir duruma da işaret olabilir.
 • Yumurtlamadan kaynaklanan lekelenme çok az bir miktarda olup sadece birkaç damladan ibarettir.

 

Yumurta çatlaması, kadınların bazı belirli dönemlerinde yumurtanın yumurtalıktan dışarıya çıkması durumu olarak da adlandırılır. Yumurta çatlama dönemi, her kadın için önemli bir süreçtir. Genel belirtileri kasık bölgesinde güçlü ağrılara neden olmakla birlikte, eklem ağrıları, göğüs bölgesinde şişlik, bacak bölgesinde kasıntı, vücut ısısında değişimin yanı sıra psikolojik olarak da stres artışı, duygusal değişim ve ruh hali bozukluğu gibi istenmeyen durumlara da yol açabilmektedir. Yumurtlama zamanını bilmek her kadın için önem taşır. Bebek isteyen veya istemeyen her kadının hayatında yumurtlama döneminin yanı sıra çatlama dönemini de bilmek gerekir.

Her ay döngüsünde farklı tepkimeler gösteren yumurta çatlama süreci bir anda meydana gelebilir. Bu süreçte vajinal akıntıda değişiklik görülür. Regl dönemi sona erdikten sonra yumurta olgunlaşmaya başladığında vajinal akıntı kıvamı daha şeffaf hale gelir ve miktarı artar. Yumurta çatladıktan sonra akıntı opak hale gelir. Yumurta çatlamasında aslında çatlayan veya yırtılan yumurta hücresi değildir. Yumurtanın çevresini saran foliküldür. Yumurta hücresini çevreleyen folikül, keseciklerden oluşur. Bu folikül, belirli bir olgunluğa geldiği zaman genellikle (17- 20 mm) çatlamaya başlar. Böylece folikül içerisinde bulunan yumurta hücresi yumurtalıktan dışarıya doğru salınmış olur. Çatlama olayı zaten yumurtlama olayının kendisidir. Hipofizin ön lobundan salgılanan Luteinleştirici Hormon kadınlarda yumurtanın çatlamasını ve yumurtlamayı sağlayan hormondur. Bazı adaylarda bu hormonun yetersiz salgılanması durumunda yumurta çatlayamadığı için özellikle kısır sürecinde tedavi gören kadınlarda Lutienleştirici Hormona benzer özelliklerde doktor tavsiyesi üzerine bir takım ilaç tedavisi uygulanır. Ovülasyon süreci de değimiz yumurtalıklardan yumurta atılma dönemi, genellikle adet dönemlerinin ortasına rastlayan 11-16 günler arasında meydana gelir.
Yumurta Çatlama Belirtileri

yumurta-catlama-belirtileri-kadinlar-kulubu
yumurta-catlama-belirtileri-kadinlar-kulubu

Ovülasyon sürecinde çatlayan folikülün içerisinde bulunan sıvı, rahim ve yumurtalıkların çevresine akmasından dolayı genelde hafif bir ağrı hissedilmesine neden olur.

Kadınlarda en çok görülen ise;

 1. Yumurta çatlaması sonrası kasıklarında iki yönlü ağrıdır. Bu ağrı her yumurtlama döneminde hissedilememektedir.
 2. Yumurta çatlamasının ne olduğu ya da belirtilerinin neler olduğu genellikle doğal yollar ile gebe kalınamadığında merak edilmektedir.
 3. Çatlamanın bir başka belirtisi olarak da cinsel istekte artma gözlemlenmiştir. Hamile kalmak isteyen kadınlar için yumurtlama zamanını bilmek yararlı olacaktır. Bu nedenle ay içerisinde en doğurgan oldukları günlerde cinsel ilişkiye girebilirler. Hamile kalmak istemediği için belirtileri merak edenler ise her ay adet gördükleri günü takvimde işaretleyebilir. Ayrıca her adet döneminin sürdüğü gün sayısı da kaydedilmelidir. Eğer istikrarlı bir 28 günlük döngüye sahip ise yumurtlama muhtemelen son adetinizin başladığı günden yaklaşık 14 gün sonra başlayacağı için doğurgan olduğunuz günleri bu şekilde hesaplayabilirsiniz.
 4. Adet dönemleri daha seyrek, örneğin 35 günde bir olan bir kadında, yumurtalama adet başlamasından 21 gün sonra oluşur.
 5. Adetleri 30 günde bir olan kadında ise adet kanaması başladıktan 16 gün sonra gerçekleşir. Yumurtanın çatlaması ile spermin bu yumurtayı döllemesi sonucu hamilelik başlar. En önemli belirti ise adetin gecikmesi ile başlamaktadır.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Geri bildirim: Yumurta Çatlama Belirtileri Kadınlar Kulübü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı